Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:
головуючого – Андрій ПАСІЧНИК,
членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Романа КИДИСЮКА, Надії КОБЕЦЬКОЇ, Олега КОЛІУША, Володимира ЛУГАНСЬКОГО, Руслана МЕЛЬНИКА, Олексія ОМЕЛЬЯНА, Романа САБОДАША, Руслана СИДОРОВИЧА, Сергія ЧУМАКА (доповідач), Галини ШЕВЧУК,
розглянувши питання про розгляд заяви членів Громадської ради доброчесності,
встановила:
До Комісії звернулися члени Громадської ради доброчесності Крейденкова В.В. та Волошин О.М. із заявою про внесення до Вищої ради правосуддя подання про звільнення з посади члена Комісії Волкової Людмили Миколаївни відповідно до пункту 6 частини п’ятої статті 96 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) та пункту 17 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженому рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 19 жовтня 2023 року № 119/зп-23 зі змінами; далі – Регламент), а саме, у зв’язку з грубим чи систематичним нехтуванням обов’язками, що є несумісним зі статусом члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України або виявило його невідповідність займаній посаді.
Підставою такого звернення стало винесення, на думку членів ГРД, Волковою Л.М. на розгляд в колегії Комісії питання про відповідність займаній посаді суддів за відсутності відомостей від Державної податкової служби з інформацією про доходи судді та членів його сім’ї, що, на думку членів ГРД, суперечить Положенню про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, затвердженому рішенням Комісії від 03 листопада 2016 року № 143/зп-16, а також перешкоджає членам ГРД у повноцінному і своєчасному здійсненню своїх функцій.
Згідно з пунктом 17 Регламенту у разі надходження до Комісії звернення про виявлення обставин, зокрема щодо наявності обставин, які свідчать про грубе чи систематичне нехтування обов’язками, що є несумісним зі статусом члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України або виявило його невідповідність займаній посаді, Комісія у пленарному складі ухвалює рішення щодо внесення Вищій раді правосуддя подання про звільнення члена Комісії в порядку, визначеному цим Регламентом.
Частиною першою пункту 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону передбачено, що відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», оцінюється колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в порядку, визначеному цим Законом, за правилами, які діяли до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар’єри», та з урахуванням особливостей, передбачених цим розділом.
Відповідно до частини другої пункту 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону за результатами такого оцінювання колегія Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а у випадках, передбачених цим Законом, –пленарний склад Комісії, ухвалює рішення про відповідність або невідповідність судді займаній посаді. Таке рішення ухвалюється за правилами, передбаченими цим Законом для ухвалення рішення про підтвердження або про непідтвердження здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді.
Частиною першою статті 85 Закону кваліфікаційне оцінювання включає такі етапи:
1) складання кваліфікаційного іспиту;
2) дослідження досьє та проведення співбесіди.
Згідно з частиною першою статті 83 Закону кваліфікаційне оцінювання проводиться Вищою кваліфікаційною комісією суддів України з метою визначення здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними законом критеріями.
Відповідно до частини другої статті 83 Закону критеріями кваліфікаційного оцінювання є:
1) компетентність (професійна, особиста, соціальна тощо);
2) професійна етика;
3) доброчесність.
Частиною п’ятою статті 83 Закону встановлено, що порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.
Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення затверджено рішенням Комісії від 03 листопада 2016 року № 143/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 13 лютого 2018 року № 20/зп-18) (далі – Положення).
Відповідно до пунктів 16–19 розділу ІІІ Положення дослідження досьє полягає у систематизації, аналізуванні, збиранні, уточненні даних досьє судді (кандидата на посаду судді) з метою визначення попередніх показників критеріїв кваліфікаційного оцінювання.
Дослідження досьє здійснюється членом Комісії, визначеним для підготовки до розгляду і доповіді справи щодо проведення кваліфікаційного оцінювання стосовно відповідного судді або кандидата на посаду судді (далі – доповідач).
За результатами дослідження досьє доповідач готує доповідь. Доповідач зазначає, зокрема, встановлені під час дослідження показники відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям кваліфікаційного оцінювання, а також пропозиції щодо дослідження досьє.
Співбесіда полягає в обговоренні результатів дослідження досьє та складається з таких етапів:
- оголошення доповіді за результатами дослідження досьє.
- надання судді (кандидату на посаду судді) можливості доповнити, уточнити чи спростувати оголошену в доповіді інформацію.
- послідовне обговорення із суддею (кандидатом на посаду судді) показників, оцінювання яких потребує уточнення, з метою прийняття остаточного рішення щодо підтвердження здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді або відповідності судді займаній посаді.
Пунктом 32 Положення визначено, що за результатами кваліфікаційного оцінювання Комісія у випадку оцінювання відповідності займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя), ухвалює одне з таких рішень:
- рішення про відповідність судді займаній посаді;
- рішення про невідповідність судді займаній посаді.
Відповідно до частини першої статті 87 Закону Громадська рада доброчесності утворюється з метою сприяння Вищій кваліфікаційній комісії суддів України у встановленні відповідності судді (кандидата на посаду судді) критеріям професійної етики та доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання.
Отже, рішення за результатами кваліфікаційного оцінювання ухвалюється Комісією колегіально після проведення етапів складання кваліфікаційного іспиту, а також дослідження досьє та проведення співбесіди. Членами Комісії під час проведення співбесід чи ухвалення рішення заяв або окремих думок щодо нехтування Волковою Л.М. своїми обов’язками не висловлювалося. Незгода членів Громадської ради доброчесності із діями члена Комісії або суб’єктивна оцінка таких дій не може бути підставою для звільнення такого члена Комісії.
Таким чином, при здійсненні попереднього розгляду звернення не встановлено з боку члена Комісії Волкової Л.М. фактів систематичного нехтування обов’язками, що є несумісним зі статусом члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України або виявило його невідповідність займаній посаді.
Згідно з абзацом третім пункту 17 Регламенту за результатами попереднього розгляду звернення, у якому вказується наявність обставин, визначених в абзаці першому цього пункту, Комісія у пленарному складі може, зокрема, прийняти рішення про відмову у внесенні подання Вищій раді правосуддя про звільнення члена Комісії у разі, якщо звернення не містить інформації про обставини, які можуть бути підставою для звільнення члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Комісія, обговоривши питання, заслухавши доповідача, дійшла висновку про відсутність підстав для внесення подання Вищій раді правосуддя про звільнення члена Комісії Волкової Л.М.
Ураховуючи викладене, керуючись статтею 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», пунктом 17 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
Відмовити у внесенні Вищій раді правосуддя подання про звільнення члена Комісії Волкової Людмили Миколаївни.
Головуючий Андрій ПАСІЧНИК
Члени Комісії: Михайло БОГОНІС
Роман КИДИСЮК
Надія КОБЕЦЬКА
Олег КОЛІУШ
Володимир ЛУГАНСЬКИЙ
Руслан МЕЛЬНИК
Олексій ОМЕЛЬЯН
Роман САБОДАШ
Руслан СИДОРОВИЧ
Сергій ЧУМАК
Галина ШЕВЧУК