X

Про підтвердження здатності кандидата на посаду судді Кравченко Лідії Юріївни здійснювати правосуддя в апеляційному загальному суді в межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами)

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
08.12.2025
616/ас-25
Про підтвердження здатності кандидата на посаду судді Кравченко Лідії Юріївни здійснювати правосуддя в апеляційному загальному суді в межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами)

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:

головуючого – Андрія ПАСІЧНИКА,

членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Людмили ВОЛКОВОЇ, Віталія ГАЦЕЛЮКА, Ярослава ДУХА (доповідач), Романа КИДИСЮКА, Надії КОБЕЦЬКОЇ, Олега КОЛІУША, Ігоря КУШНІРА, Володимира ЛУГАНСЬКОГО, Руслана МЕЛЬНИКА, Олексія ОМЕЛЬЯНА, Романа САБОДАША, Сергія ЧУМАКА, Галини ШЕВЧУК,

за участі:

кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Лідії КРАВЧЕНКО,

уповноваженого представника Громадської ради доброчесності Ореста БУМБИ,

розглянувши питання про підтвердження здатності кандидата на посаду судді Кравченко Лідії Юріївни здійснювати правосуддя в апеляційному загальному суді в межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами),

встановила:

Джерела права та їх застосування.

Відповідно до частини третьої статті 127 Конституції України на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою. Законом можуть бути передбачені додаткові вимоги для призначення на посаду судді.

Частиною першою статті 69 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) визначено, що на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.

Статтею 28 Закону передбачено, що суддею апеляційного суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному суді, а також відповідає одній із таких вимог:

1) має стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років;

2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;

3) має досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, щонайменше сім років;

4) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1–3 цієї частини, щонайменше сім років.

Статтею 79 Закону установлено, що конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до Закону та положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, що затверджується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, з дотриманням вимог законодавства про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

Загальний порядок подання заяви та документів для участі в конкурсі, порядок проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів місцевого, апеляційного, вищого спеціалізованого суду або суддів Верховного Суду та внесення за результатами конкурсу до Вищої ради правосуддя рекомендації про призначення кандидата на посаду судді визначено в Положенні про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженому рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (у редакції рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 29 лютого 2024 року № 72/зп-24) (далі – Положення про конкурс).

Пунктом 2 частини першої статті 79-2 Закону встановлено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду чи суддів Верховного Суду – на основі рейтингу кандидатів за результатами кваліфікаційного оцінювання та з урахуванням особливостей, передбачених статтею 79-3 Закону.

Згідно із частиною другою статті 79-3 Закону в конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді та з відповідною спеціалізацією, а також відповідає одній із вимог, визначених частиною першою статті 28 Закону.

Частинами першою, другою статті 83 Закону установлено, що кваліфікаційне оцінювання проводиться Комісією з метою визначення здатності кандидата на посаду судді здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними законом критеріями. Критеріями кваліфікаційного оцінювання є: 1) компетентність (професійна, особиста, соціальна тощо); 2) професійна етика; 3) доброчесність. Відповідно до частини п’ятої статті 83 Закону порядок та методологія кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

Рішенням Комісії від 22 січня 2025 року № 20/зп-25 затверджено Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення (далі – Положення про кваліфікаційне оцінювання. Згідно з пунктами 1.3‒1.4 Положення про кваліфікаційне оцінювання завданням кваліфікаційного оцінювання є встановлення відповідності кандидата на посаду судді вимогам до посади судді за критеріями компетентності (професійної, особистої, соціальної), доброчесності та професійної етики згідно з визначеними показниками. Основні принципи кваліфікаційного оцінювання ‒ це автономність, запобігання конфлікту інтересів, об’єктивність, неупередженість, прозорість, публічність, рівність умов для кандидатів на посаду судді.

Відповідно до частини першої статті 88 Закону Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалює мотивоване рішення про підтвердження або непідтвердження здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді. Якщо Громадська рада доброчесності у своєму висновку встановила, що суддя (кандидат на посаду судді) не відповідає критеріям професійної етики та доброчесності, Вища кваліфікаційна комісія суддів України може ухвалити вмотивоване рішення про підтвердження здатності такого судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді лише у разі, якщо таке рішення підтримане двома третинами голосів призначених членів Комісії, але не менше ніж дев’ятьма голосами.

Інформація про кар’єру кандидата та його участь у конкурсі.

Кравченко Л.Ю., _____________ року народження, громадянка України. Володіння державною мовою підтверджено сертифікатом УМД № 00198093 від 22 вересня 2023 року на рівні вільного володіння першого ступеня. Станом на дату проведення співбесіди кандидат є несудимою (відповідно до витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»).

У 2003 році закінчила Запорізький юридичний інститут Міністерства внутрішніх справ України, отримала диплом спеціаліста за спеціальністю «Правознавство» та здобула кваліфікацію спеціаліста-юриста.

Закінчила у 2007 році Державний вищий навчальний заклад «Запорізький національний університет міністерства освіти і науки України», отримала диплом магістра за спеціальністю «Правознавство» та здобула кваліфікацію магістра права.

Указом Президента України від 24 квітня 2012 року № 286/2012 призначена на посаду судді Орджонікідзевського районного суду Запорізької області. Звільнена з посади судді відповідно до рішення Вищоїї ради правосуддя від 26 червня 2018 року № 2035/0/15-18.

Отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю 31 серпня 2018 року. З 31 жовтня 2018 року працювала адвокатом в Адвокатському об’єднанні «Право студія». З 21 листопада 2022 року є провідним юристом Норвезької ради у справах біженців.

Вченого звання або наукового ступеня кандидат не має.

Рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах (далі – Конкурс).

У визначений строк Кравченко Л.Ю. звернулася до Комісії із заявою про допуск до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного загального суду (кримінальна спеціалізація), оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року, як особа, яка відповідає вимогам пункту 1 частини першої статті 28 Закону та проведення стосовно неї кваліфікаційного оцінювання для підтвердження здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді.

Рішенням Комісії від 04 березня 2024 року № 147/ас-24 Кравченко Л.Ю. допущено до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 550 вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами).

Рішенням Комісії від 21 жовтня 2024 року № 323/зп-24 затверджено кодовані та декодовані результати тестування загальних знань у сфері права та знань зі спеціалізації апеляційного загального суду (кримінальна спеціалізація). Кравченко Л.Ю. допущено до другого етапу кваліфікаційного іспиту – тестування когнітивних здібностей.

Рішенням Комісії від 20 січня 2025 року № 16/зп-25 затверджено кодовані та декодовані результати тестування когнітивних здібностей, складеного 10, 13, 14 та 15 січня 2025 року кандидатами на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних загальних судах (кримінальна спеціалізація) у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами). Кравченко Л.Ю. допущено до третього етапу кваліфікаційного іспиту – виконання практичного завдання зі спеціалізації апеляційного загального суду (кримінальна спеціалізація).

Рішеннями Комісії від 17 квітня 2025 року № 87/зп-25 та № 89/зп-25 затверджено кодовані та декодовані результати практичного завдання, виконаного 12–14 та 17–21 лютого 2025 року (кримінальна спеціалізація) кандидатами на посади суддів в апеляційних загальних судах у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами), а також затверджено загальні результати першого етапу «Складання кваліфікаційного іспиту» кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів апеляційних загальних судів. Кравченко Л.Ю. допущено до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди».

Відповідно до рішення Комісії від 28 квітня 2025 року № 92/зп-25 здійснено повторний автоматизований розподіл справ (документів) кандидатів на посади суддів Запорізького апеляційного суду в межах Конкурсу. Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу між членами Комісії від 21 травня 2025 року доповідачем у справі визначено члена Комісії Духа Я.М.

Пунктом 3 частини четвертої статті 79-3 Закону передбачено, що в межах конкурсу на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить спеціальну перевірку стосовно кандидатів на посаду судді, допущених до етапу дослідження досьє та проведення співбесіди кваліфікаційного оцінювання, відповідно до статті 75 Закону. Результати спеціальної перевірки враховуються при ухваленні рішення Комісії за результатами кваліфікаційного оцінювання.

Відомості стосовно кандидата витребувано в Державної судової адміністрації України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України, Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК), Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Департаменту кримінального аналізу Національної поліції України. З наданих на запит Комісії відповідей інформації, що перешкоджає Кравченко Л.Ю. зайняттю посади, яка передбачає зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посади з підвищеним корупційним ризиком не отримано.

За результатами спеціальної перевірки Кравченко Л.Ю. уповноваженими працівниками секретаріату Комісії складено довідку від 01 липня 2025 року № 21.2-352/25.

Громадська рада доброчесності (далі – ГРД) надала Комісії висновок про невідповідність кандидата на посаду судді Кравченко Л.Ю. критеріям доброчесності та професійної етики, затверджений 14 жовтня 2025 року.

На спростування висновку ГРД кандидатом Кравченко Л.Ю. надані пояснення.

Комісією у складі колегії 28 жовтня 2025 року проведено співбесіду із кандидатом Кравченко Л.Ю., досліджено матеріали досьє, зокрема, висновок ГРД, усні та письмові пояснення кандидата, загальновідому та загальнодоступну інформацію щодо кандидата, а також інші обставини, документи та матеріали.

За результатами складеного кваліфікаційного іспиту Кравченко Л.Ю. набрала 343,60 бала; за результатами оцінювання відповідності кандидата на посаду судді за визначеними законом критеріями за критерієм особистої компетентності – 37,50 бала; за критерієм соціальної компетентності – 37,50 бала; за критерієм доброчесності та професійної етики – 270 балів.

Відповідно до рішення Комісії від 28 жовтня 2025 року № 470/ас-25 за результатами проходження процедури кваліфікаційного оцінювання кандидат на посаду судді апеляційного загального суду Кравченко Л.Ю. набрала 688,60 бала, що становить більше 75 відсотків від суми максимально можливих балів за результатами кваліфікаційного оцінювання всіх критеріїв.

Зміст висновку Громадської ради доброчесності.

Громадська рада доброчесності 14 жовтня 2025 року затвердила висновок про невідповідність кандидата на посаду судді Кравченко Л.Ю. критеріям доброчесності та професійної етики.

На думку ГРД, підставами для висновку стало те, що:

- кандидат на посаду судді не відповідає критеріям доброчесності та професійної етики за показникоми «Чесність» та «Сумлінність» (підпункт 2 пункту 18 та підпункт 3 пункту 19 Єдиних показників). Зокрема, не надала достовірної та відомої їй інформації в деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – майнова декларація), про яку вона була обізнана.

Йшлося про невідображення в майновій декларації за 2018 рік інформації про володіння нею корпоративними правами АО «Право студія» (код ЄДРПОУ 41669054), які підлягали декларуванню відповідно до пункту 5 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції, чинній на момент подачі декларації), що також деталізовано у роз’ясненнях НАЗК;

- у майновій декларації за 2015 рік кандидат не зазначила відомостей про отримані нею та чоловіком доходи, що очевидно не відповідає дійсності з огляду на те, що на той період кандидат та її чоловік були діючими суддями суду першої інстанції, а отже, отримували суддівську винагороду;

- попри значний обсяг участі в судових процесах у майнових деклараціях кандидата за 2017–2018 роки, а також за 2022–2024 роки відсутні будь-які відомості про доходи, які отримали (вона та її чоловік) від адвокатської або іншої незалежної професійної діяльності, яку вони здійснювали. У висновку йдеться, що згідно з відомостями з сервісу «Стан розгляду справ» на сайті Судової влади України кандидат з 2019 до 2025 року здійснювала представництво інтересів сторін у близько 40-ка судових справах. В аналогічній кількості справ здійснював представництво інтересів сторін і чоловік кандидата з 2017 до 2025 року.

ГРД надала Комісії інформацію, яка не була підставою для висновку, однак є важливою в межах проведення Конкурсу, а саме:

Йшлося про обставини звільнення кандидата у 2018 році з посади судді першої інстанції. На думку ГРД, вказане звільнення відбулося через те, що Кравченко Л.Ю. прагнула уникнути кваліфікаційного оцінювання суддів, яке проводилося стосовно неї відповідно до рішенням Комісії від 01 лютого 2018 року № 8зп-18. Призначено кваліфікаційне оцінювання на відповідність займаній посаді судді Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя Кравченко Л.Ю., в межах якого вона склала анонімне письмове тестування, виконала практичне завдання та пройшла тестування особистих морально-психологічних якостей та загальних здібностей, за результатами чого складено висновок.

Розгляд Комісією у Пленарному складі питання про підтвердження або непідтвердження здатності кандидата здійснювати правосуддя в апеляційному загальному суді за критеріями професійної етики та доброчесності.

Комісією у пленарному складі проведено співбесіду з кандидатом 08 грудня 2025 року.

Під час співбесіди кандидат Кравченко Л.Ю. надала пояснення стосовно обставин, викладених у висновку ГРД, аналогічні поясненням, наданим під час співбесіди з Комісією у складі колегії.

Дослідивши висновок ГРД, письмові пояснення та пояснення, надані під час співбесіди з кандидатом, Комісія у пленарному складі зазначає, що висновок ГРД  загалом не містить фактів, які б свідчили про порушення кандидатом Кравченко Л.Ю. критеріїв професійної етики та доброчесності, й погоджується із висновками, викладеними в рішенні Комісії від 28 жовтня 2025 року № 528/ас-25 щодо оцінки відповідності кандидата критеріям професійної етики та доброчесності.

Водночас, кандидат не спростувала обрунтованого сумніву, що нею вживалися відповідні заходи для того, щоб повідомити НАЗК про відсутність доходів у майновій декларації за 2015 рік, після спливу строку на подання виправленої декларації. У цьому аспекті також доречно зазначити, що кандидат не змогла пояснити факту отримання доходу від ПО ПАУ У ПАТ «Мотор Січ» у розмірі 3 000,00 грн у 2015 році, перебуваючи на посаді судді, що могло свідчити про порушення антикорупційного законодавства.

Ще одна обставина, не спростована кандидатом, про те, що вона внесла недостовірні відомості до декларації доброчесності кандидата на посаду судді за 2023 рік. Майнова декларація за вказаний період не була подана аж до 2025 року. Дії кандидата суперечать пункту 3 Правил заповнення та подання декларації доброчесності кандидата на посаду судді, оскільки декларація доброчесності подається після подання декларації родинних зв’язків кандидата на посаду судді та майнової декларації, про що кандидат ставить відповідну позначку в декларації доброчесності, чим підтверджує факт подання вказаних декларацій, що не відповідає дійсності.

За результатами голосування під час закритого обговорення за відповідними показниками Комісія у пленарному складі дійшла висновку, що кандидат підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному загальному суді за критеріями доброчесності та професійної етики.

Ураховуючи викладене, керуючись статтями 79, 83–86, 88, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Положенням про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, Вища кваліфікаційна комісія суддів України дванадцятьма голосами «ЗА» і трьома «ПРОТИ»

вирішила:

визнати Кравченко Лідію Юріївну такою, що підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному загальному суді.

Головуючий                                                                              Андрій ПАСІЧНИК       «ЗА»

Члени Комісії:                                                                           Михайло БОГОНІС       «ЗА»

                                                                                                     Людмила ВОЛКОВА    «ЗА»

                                                                                                     Віталій ГАЦЕЛЮК       «ЗА»

                                                                                                     Ярослав ДУХ         «ПРОТИ»

                                                                                                     Роман КИДИСЮК        «ЗА»

                                                                                                     Надія КОБЕЦЬКА        «ЗА»

                                                                                                     Олег КОЛІУШ              «ЗА»

                                                                                                      Ігор КУШНІР               «ЗА»

                                                                                                      Володимир ЛУГАНСЬКИЙ «ЗА»

                                                                                                      Руслан МЕЛЬНИК       «ЗА»

                                                                                                      Олексій ОМЕЛЬЯН     «ЗА»

                                                                                                      Роман САБОДАШ    «ПРОТИ»

                                                                                                      Сергій ЧУМАК          «ПРОТИ»

                                                                                                      Галина ШЕВЧУК        «ЗА»